Anasayfa » Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenmelidir

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenmelidir

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenmelidir? Kahramanmaraş Bulaşık Makinesi Servisi

İnsanların hayatılarını büyük ölçüde kolaylaştırmakta olan, bizlere zamandan kazandıran ve mutfaklarımızın olmazsa olmazı olmakta olan belkide evlerimizde kullanmakta olduğumuz en önemli araçlardan birisi bulaşık makineleridir. Bulaşık makineleri bulaşıkları elde yıkayarak geçirdiğimiz uzunca süreyi en aza indirerek ve zamandan ve su kullanımından tasarruf yapmamızı sağlamaktadır. Mutfaklarımızda kullanmış olduğumuz bu bulaşık makinelerimizi uzun süre kullanmak istiyorsak belli birer zaman aralıklarında bulaşık makinemizin içini temizlememiz gerekiyor. Bulaşık makinemizi temizleme işlemi hem makinemizin ömrünü uzatmakta ayrıca bulaşıkların daha temiz bir şekilde yıkanmasını sağlamaktadır. Eğer uzun süre zarfında temizlemediğimiz bulaşık makinelerimiz zaman içerisinde kötü koku ortaya çıkarmaya başlamaktadırlar, bulaşık makinesinde kireç birikebilir ve bu durum bulaşıklarınızın kirli olarak kalmasına sebebiyet vermektedir. bu durumda hem kimyasal ürünlerle ayrıca kimyasal olmayan karışımlarla bulaşık makinenizi aşındırmayacak temizlik ürünleri seçerek temizlemek mümkündür.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinelerinizi temizlemeye başlamadan ilk önce makinenizin fişini çekmeniz gerekmekte. Bundan sonra şimdi sizlere bulaşık makinesi nasıl temizlenir konusunu anlatacağız.

Bulaşık Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir

Bulaşık makinesi filtreleri temizlenmesi oldukça kolay olmakta olan, bulaşık makinesinin giderlerini tıkamayı önlemekte olan ve bulaşık makinelerinizi korumaya yardımcı olan bir aparattır. Bu nedenle bulaşık makinesinin filtresinin temizlenmesi sıklıkla yapılması gerekmektedir.

 • Öncelikle Bulaşık makinesi filtresini bulaşık makinenizin içerisinden sökerek çıkartınız.
 • Bulaşık makinesi filtresinin üzerinde artık bulaşıkların kalıp kalmadığına dikkat edin.
 • Bulaşık makinenizin filtresini suya tutarak iyice yıkayınız ve yıkadığınız bulaşık makinesi filtresinin iyice temizlendiğinden emin olunuz.
 • Islak durumda olan bulaşık makinesi filtresini kuru bir bezle iyice kurulayınız.
 • ve kurumuş olan bu filtreyi makinenize tekrardan yerleştiriniz.

Artık bu işlemi yaptınız ve bulaşık makinenizin bulaşıklarınızı eskisinden daha güzel ve temiz bir şekilde yıkayacaktır.

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nasıl Temizlenir

Bulaşık makinelerinizde çok fazla su içerisin de kalmakta olan bulaşık makinesi pervaneleri zaman içerisinde kireçlenme tehlikesi içinde olmaktadırlar. Bu nedenle belli bir zaman aralıklarında bulaşık makinesinin pervanesinin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer ki bulaşık makinenizin pervanelerinde kireçlenme oluşarak, kireçlenme meydana gelirse su akışı kesik kesik olmaktadır. Bu durum ile birlikte böylece bulaşıklarız ter temiz bir şekilde yıkanmayacaktır.

 • Bulaşık Makinelerinizde alt ve üstte olmak üzere iki adet pervane bulunmaktadırlar. Bu tür bir temizlik yapmaya başlamadan önce ilk olarak bulaşık makinenizin pervanelerini bulaşık makinesinden çıkartmanız gerekmekte.
 • Temiz bir bez yardımıyla bu bez üzerine deterjan dökerek bulaşık makinesi pervanelerini iyice silerek temizleyin.
 • Bulaşık makinenizin pervanelerinde su çıkışını önleyecek herhangi bir artık bulaşık olmadığından emin olunuz.
 • Temizlediğiniz bulaşık makinesi pervanelerini bulaşık makinenizde tekrardan eski yerine takabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi iç Temizliği

 • Öncelikle bulaşık makinenizden kolayca çıkabilen makine içerisindeki rafları çıkarınız.
 • Nemli bir bez yardımıyla bu beze deterjan dökerek bulaşık makinesi raflarını iyice siliniz.
 • Daha sonra yine nemli bir bez yardımıyla bu beze deterjan dökerek kaşık ve çatalları koyduğunuz bulaşık makinesi sepetini de bu şekilde temizleyebilirsiniz.
 • İçi tamamen boşalmış olan bulaşık makinesinin iç yüzeyini yine nemli bir bez yardımıyla bu beze deterjan dökerek her yüzeyini özenle silerek temizleyiniz.

Bulaşık Makinesi Temizliği

 • Bulaşık makinenizin dış yüzeyini silme işlemi yaparken bulaşık makinenizin dış yüzey görselliğini bozmamak adına makinenizin dış yüzeyini çizmeyecek deterjanlı bir bez kullanınız.
 • Bu tür işlemleri yaparken bulaşık makinesini sildiğiniz bezinizi sık sık temizlemeye özen gösteriniz.
 • Bulaşık makinesinden çıkarmış olduğunuz ve temizlediğiniz bu parçaları makineye tekrar koyabilirsiniz.
 • Bulaşık makinenize limon koyarak, makine boş bir şekilde iken uzun programda bir kez çalıştırarak bulaşık makinenizin temizliğini bitire bilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Koku Nasıl Giderilir

Eğer bulaşık makinenizde kötü kokular alıyorsanız ilk bakmanız gereken yer makinenizin filtre kısmı olmalıdır. Böyle bir durumda eğer kötü kokular tahmin ettiğiniz gibi bulaşık makinesi filtresinden geliyor ise yukarıda anlattığımız şekilde filtrenizi temizlemeniz gerekmektedir.

Bulaşık makinelerinde duyulan kötü kokuların bir diğer sebebi de kirli bulaşıkların uzun bir süre bulaşık makinesinin içerisinde bekliyor olmasıdır.

Eğer bulaşık makinesini düzenli zamanlarda temizlerseniz oluşan bu kötü kokuları en aza minimuma indirmiş olursunuz.

Ayrıca bulaşık makinesinde nemlenmeyi önleyerek de kötü kokuları giderebilirsiniz. Bunu yapmak için ise bulaşık makinesinin kapağını çalışmadığı boş beklediği zamanlarda açık bırakmaya özen gösteriniz.

Hem bulaşıklarınızı parlatacak ve hemde kötü kokuları gidermenizi sağlayacak bir diğer yöntem ise bulaşık makinenizin deterjan konulan bölümüne sirke koyarak makinenizi bulaşıklar ile birlikte dolu bir şekilde çalıştırınız. Bu işlem sayesinde bulaşık makinenizdeki kötü kokular son bulacaktır.

Bu tür işlemleri uygulayarak hem kötü kokulardan kurtulacak ayrıca bulaşıklarınız temiz bir şekilde yıkanmış olarak makinenizden temiz olarak çıkacaktır.

Kahramanmaraş bulaşık makinesi servisi firmamız tüm marka ve modellerdeki bulaşık makinelerinizin bulaşık makinesi tamir ve bulaşık makinesi teknik servis hizmerleri konusunda uzman ve deneyimli kadrosuyla siz değerli kahramanmaraşlı müşterilerimize hizmet etmektedir.