Anasayfa » Kombi Genleşme Tankı Nedir

Kombi Genleşme Tankı Nedir

Kombi Servisi Kahramanmaraş – Kombi Genleşme Tankı Nedir

Genleşme Tankı

Kombi genleşme tankı, kombi içerisinde bulunmakta olan fazla suyun hapsedildiği biriktiği alandır. Bu kombi genleşme tankı genellikle kombinin arka bölümünde bulunan ve yukarıda baca yerinden bakılarak görülebilen kombinizde bulunan bir parçadır. Bu genleşme tankı parçası, azda olsa nadiren ise kombinin sağ kısmında veya sol kısmında bulunabilmektedirler.

Kombinize yukarıdan baktığınızda içi kapalı kutu gibi duran kombi genleşme tankının sadece bir kaç parçasını görebilirsiniz. Bu parçalardan bir tanesi sibop denilen kombi genleşme tankı parçası, diğeri ise bağlantı dişlisidir. Kombinizin üzerinde su basıncını göstermekte olan ve ara sırada su basmanız gerektiğini anladığınız basınç ölçer göstergesi, kombinizin genleşme tankı parçalarından bir tanesidir.

Kombilerin genleşme tankı içerisinde membran dediğimiz ve bu tankı ikiye ayıran bir parça bulunmaktadır. Kombi genleşme tankı membran ile ikiye ayrılmış olan bu tankın bir tarafında su bulunmakta, diğer tarafında ise hava bulunmaktadır. Zaman içerisinde membranın delinmesi veya zayıflaması sebebiyle bir bölümünde bulunan hava azalarak ve kaybolur gider. İşte bu tür bir durumlarda tank arızalanması yaşanmaktadır ve kombi çalışmaz hale gelmektedir. Bu nedenle kombinin bakımının yapılması ve bu membranın çürüme dâhil her türlü etkiye karşı direnci artırılması gerekmektedir.

Kombinizde genleşme durumu sağlayan bu tank, zaman içerisinde arızalanabilmektedir. Arızalanma yolları ise aşağıdaki şekildedir.

* Kış aylarına girerken kombi bakımı esnasında kombinin havası kontrol edilmesi gerekmektedir. Havası biten kombide membran tanka yapışarak zarar görebilmektedir. * Eğer bu şekilde zarar görmüş olursa, bu şekilde zararı olan tankın ise değiştirilmesi gerekir.
* Bazı zamanlarda ise membranın delindiğine veya çürüdüğüde ola bilmektedir. Böyle bir durumda artık kombinizin genleşme tankı değiştirmenin zamanının geldiğini göstermektedir.
Yukarıda bahsettiğimiz sibop dediğimiz parça da bir adet kapak bulunmaktadır. Buradaki kapak kimi zaman kombilerde olmayabilmektedir. Bu kapak sibop ta yoksa eğer takılmalı, sibop varsa da bakımı yapılmalıdır.

Genleşmeye yarayan tank arızalandığı zaman şu sorunlar ortaya çıka bilmektedir.

* Kombide basıncı göstermekte olan parametrenin düştüğünü yani kombinizde basıncın azaldığını görülür.
* Veya tam tersi durum kombi basıncının aşırı şekilde yükseldiğini göre bilirsiniz.
İçerisinde su bulunmakta olan bu tank delindiği takdirde ise kombinizinden su damlattığına tanıklık edeceksinizdir.

Yukarıdaki benzer sorunlu durumlarla karşılaştığınız zaman, oluşmuş olan problemin kombinizin genleşme tankından kaynaklandığını hemen anlayabilirsiniz.

Genleşme Tankı’na Hava Basma

Kombinizde bulunan genleşme tanklarının çoğu zaman kullanıma bağlı olarak içlerindeki havanın azalması, kaybetmesi mümkün olmaktadır. bu durumda Kombi teknik servis firmaları tank içerisinde bulunan basıncı dengeleyeyerek kombiyi tekrardan faal hale getirebilmektedir.

Genleşme Tankı Nasıl Çalışır?

Basit fiziksel ifade ile söylersek ısınan suyun genleştiğini hepimiz bilmekteyiz. Ama kombi içerisine suyu aldığı zamanlarda soğuk su olarak almakta ve bir süre sonra bu suyu ısıtmakta. İçerisine yeteri kadar su alan kombilerde ısınarak genleşen su nedeniyle artan hacmi dengelemek için genleşme tankları kullanılmaktadırlar.

Ferroli Kombi Genleşme Tankı

Kombilerinizde “besi suyu” dediğimiz çeşmeden gelen suyun sıcaklığı +10 0C’ civarıdır. Kombinizin içerisinde bulunan mevcut suyun sıcaklığı +80 0C’ civarıdır. Bu duru dolayısı ile basit bir mantık kuracak olursak, kombi içerisine gelen yeni su kaynağı kombi içerisindeki suyun ısısını düşürebilir ve genel suyun ısı değeri bu 2 sıcaklık arasında gidip gelebilir. Bir süre sonra ise denge kurulduğu zaman sıcaklık yeniden +80 0C’ye doğru çıkmaktadır. İşte bu tür durumlarda burada genleşme tankı devreye girerek sıcaklığı artmakta olan bu suyun bir kısmını emererek ve dengeyi yeniden korumaktadır.

Kombinizin genleşme tankında bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz eğer kombi teknik servisi çağırmanız gerekmektedir. Komgi genleşme tankında ğğer basınç azalmış ise hava basılarak tank yeniden aktif edilebilir. Ama diğer türlü hatalarda ise tankın değiştirilmesi gerek bilmektedir.

Airfel Kombi Genleşme Tankı
Alarko Kombi Genleşme Tankı
Ariston Kombi Genleşme Tankı
Baymak Kombi Genleşme Tankı
Buderus Kombi Genleşme Tankı
ECA Kombi Genleşme Tankı
Demirdöküm Kombi Genleşme Tankı
Ferroli Kombi Genleşme Tankı
immergas Kombi Genleşme Tankı
Vaillant Kombi Genleşme Tankı
Viessmann Kombi Genleşme Tankı

Profesyonel ve uzman kombi tamiri ve kombi bakımı için Kahramanmaraş kombi servisi firmamız siz değerli müşterilerimize her daim profesyonel kombi teknik servis hizmeti vermektedir. kahramanmaraş Kombi Servisi saygılar